Powiatowa Przychodnia Zdrowia
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel.: 29 74 620 16 lub 17
tel.: 29 74 539 02
e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl
Poradnia czynna od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 18:00 więcej
25.09.2024
Aktualności 2024 r.
ZASZCZEP DZIECKO PRZECIW WIRUSOWI BRODAWCZAKA LUDZKIEGO (HPV)
Od 1 września w każdej przychodni POZ możesz bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dziecko, które skończyło 9 lat, a nie skończyło 14 lat
Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem.
Do tej pory program bezpłatnych szczepień przeciw HPV obejmował dziewczęta i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie mieli 14. urodzin.
Od 1 września 2024 r. można zaszczepić dzieci tuż po 9. urodzinach.
Szczepionka przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. Dzieci starsze niż objęte programem mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Jak zaszczepić dziecko
Możesz umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:
w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To teraz główna ścieżka zapisywania dziecka na szczepienie.
Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE W SEZONIE 2024/2025
W sezonie 2024/2025 szczepionki przeciw grypie są dostępne:
w ramach refundacji
bezpłatnie dla osób w wieku 65+, dla dzieci w wieku 6 miesięcy – 18 lat oraz kobietom w ciąży,
z 50% refundacją dla wszystkich dorosłych w wieku 18 – 64 lat,
odpłatnie (recepta od farmaceuty),
niektóre samorządy realizują bezpłatne programy szczepień seniorów i/lub dzieci.
Szczepienia będą wykonywane w podmiotach leczniczych (dzieci i dorośli) i ogólnodostępnych aptekach (dorośli).
W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta. Aby skorzystać z refundacji na szczepionkę potrzebna jest recepta od lekarza. W sytuacji kiedy receptę wystawia farmaceuta, pacjent płaci za pełny koszt preparatu.
Szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, który w Polsce występuje od października do maja, szczyt zachorowań na grypę ma miejsce najczęściej od stycznia do marca.
Nasz punkt szczepień w Powiatowej Przychodni Zdrowia przy ul. Okrzei 8 jest realizatorem programu szczepień p/grypie.
Sposób zapisania się na szczepienie p/grypie:
osobiście w Powiatowej Przychodni Zdrowia przy ul. Okrzei 8
telefonicznie pod nr tel. 29 74 620 16; 29 74 620 17; 29 74 539 02.
OPIEKA KOORDYNOWANA – ŚCIEŻKA NEFROLOGICZNA
Od 1 -go września w PPZ uruchomiona została nowa ścieżka diagnostyczno – terapeutyczna w dziedzinie nefrologii. Celem opieki koordynowanej w ramach ścieżki nefrologicznej jest zapewnienie pacjentowi choremu na przewlekłą chorobę nerek kompletnej diagnostyki i terapii. Cały proces leczenia jest nadzorowany i organizowany przez lekarza, bądź pielęgniarkę we współpracy z koordynatorem. Najważniejszym elementem opieki koordynowanej jest IPOM, czyli Indywidualny Plan Opieki Medycznej, który zawiera szczegółowo rozpisany plan badań oraz wizyt. Porada wstępna jest dedykowana pacjentom z podejrzeniem choroby przewlekłej. Konsultacja lekarska ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie wstępnego rozpoznania choroby nefrologicznej. Opieka koordynowana prowadzona jest przez lekarza POZ w ramach NFZ - pacjent nie ponosi kosztów świadczenia. Do programu mogą zgłaszać się pacjenci od 18. roku życia.
PULMONOLOGIA – NOWA ŚCIEŻKA DIAGNOSTYCZNO – TERAPEUTYCZNA W RAMACH OPIEKI KOORDYNOWANEJ
Od dnia 1-go sierpnia w Powiatowej Przychodni Zdrowia uruchomiona zostaje kolejna ścieżka diagnostyczno – terapeutyczną w związku z opieką koordynowaną tj. ścieżka pulmonologiczna. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to heterogenna choroba płuc charakteryzująca się przewlekłym występowaniem objawów ze strony układu oddechowego (duszność, kaszel, odkrztuszanie plwociny i/lub zaostrzenia), z powodu nieprawidłowości w drogach oddechowych (zapalenie oskrzeli/zapalenie oskrzelików) i/lub w pęcherzykach płucnych (rozedma płuc), które powodują stałe, często postępujące ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.
W ramach porady kompleksowej, na podstawie oceny czynników ryzyka, wywiadu i badania fizykalnego, lekarz przygotowuje dla pacjenta Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM), który uwzględnia zalecenia co do postępowania farmakologicznego i niefarmakologicznego oraz częstość wizyt kontrolnych. IPOM uwzględnia również plan badań diagnostycznych, potrzebę konsultacji specjalistycznych oraz zapotrzebowanie na edukację (do 6 porad edukacyjnych na rok) i porady dietetyczne (do 3 na rok).
OPIEKA KOORDYNOWANA – ŚCIEŻKA ENDOKRYNOLOGICZNA
Od 1-go lipca w Powiatowej Przychodni Zdrowia wdrożono nową ścieżkę diagnostyczno – terapeutyczną w ramach opieki koordynowanej w POZ. Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, guzki pojedyncze i mnogie tarczycy, wejdziesz na ścieżkę endokrynologiczną. Opieka koordynowana w POZ w ramach ścieżki endokrynologicznej ma na celu zapewnienie pacjentowi choremu kompletnej diagnostyki i terapii. Cały proces jest nadzorowany i organizowany przez lekarza lub pielęgniarkę we współpracy z koordynatorem. Założeniem opieki koordynowanej jest poprawa dostępności, jakości oraz efektywności opieki, a także satysfakcji pacjenta chorego przewlekle. Głównym elementem jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM) będący rozpisanym w szczegółach planem wizyt u specjalistów oraz badań. IPOM zakłada wizyty u lekarzy specjalistów i dietetyka, obejmuje również realizację profilaktyki w stosunku do osób kwalifikujących się do programów profilaktycznych.
ZALECANE SZCZEPIENIA PRZECIWKO MENINGOKOKOM
Inwazyjna choroba meningokokowi to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. W Polsce nie występuje często, ale jej przebieg może być piorunujący prowadząc do zgonu nawet w kilka godzin. Do 10% osób, które przeżyły ma trwałe powikłania. Diagnoza zakażeń meningokokowych jest bardzo trudna gdyż początkowe objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Dlatego szczepienia wydają się najlepszym sposobem zapobiegania inwazyjnej chorobie meningokokowej. Szczepienia przeciw meningokokom zalecane są osobom narażonym na przebywanie w dużych skupiskach tj.:
niemowlęta i dzieci, szczególnie chodzące do żłobka, przedszkola lub szkoły, wyjeżdżające na kolonie lub ich starsze rodzeństwo uczęszczające do przedszkola lub szkoły,
młodzież i młodzi dorośli do 21 lat, w tym szczególnie uczniowie, studenci i poborowi mieszkający w internacie, akademiku lub koszarach,
dzieci i dorośli z grupy zwiększonego ryzyka zakażenia, np. z usuniętą śledzioną lub zaburzeniami jej funkcjonowania lub z poważnymi zaburzeniami układu odpornościowego,
personel medyczny narażony na zachorowanie w wyniku kontaktu z chorym,
podróżujący na tereny endemicznego i epidemicznego występowania zakażeń meningokokowych,
podróżujący służbowo do Arabii Saudyjskiej,
studenci i uczniowie udający się na studia za granicę (np. do Stanów Zjednoczonych),
żołnierze biorących udział w akcjach międzynarodowych,
w przypadku zagrożenia epidemią.
KONSULTACJE DIETETYCZNE W POWIATOWEJ PRZYCHODNI ZDROWIA
Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ramach opieki koordynowanej. Od 3-go stycznia Pacjenci Powiatowej Przychodni Zdrowia zakwalifikowani przez lekarza do programu uzyskują dostęp do trzech bezpłatnych porad dietetycznych w danym roku kalendarzowym. Dietetyk ściśle współpracuje z zespołem terapeutycznym w ramach opieki koordynowanej, w skład którego wchodzi lekarz POZ, pielęgniarka oraz lekarze specjaliści wybranych dziedzin, dążąc do osiągnięcia wyznaczonego celu oraz poprawy zdrowia pacjenta.
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej
07-300 Ostrów Mazowiecka
Ul. Dubois 68
Telefon: +48 29 74 620 16
E-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl
Realizacja witryny: ENITEO.PL