oprogramowanie dreryk

Powiatowa Przychodnia Zdrowia
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel.: 29 74 620 16 lub 17
tel.: 29 74 539 02
e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl
Poradnia czynna od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 18:00 więcej

Poza wskazanymi godzinami i w dni ustawowo wolne od pracy prosimy o korzystanie ze świadczeń udzielanych przez Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską przy ul. Duboisa 68 bądź kontakt z infolinią Teleplatformy Pierwszego Kontaktu pod numerem 800 137 200 wróc

Aktualności

25.08.2020
NAUCZYMY CIĘ SAMOKONTROLI CUKRU

Pomiar glikemii/cukru stanowi podstawę decyzji terapeutycznych, stąd musi być wykonany w taki sposób, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne. Wyniki pomiaru glikemii nie mogą być wykorzystywane do celów diagnostycznych. Pomiar może przeprowadzać pacjent w ramach samokontroli lub pracownik medyczny.

Technika pomiaru
1. Sprawdzenie ważności pasków testowych do glukometru (po pierwszorazowym otwarciu opakowanie z paskami testowymi powinno być opisane datą otwarcia, jeśli producent zastrzega określony czas ich użytkowania).
2. Kalibracja glukometru, jeśli takie są wymagania producenta.
3. Umycie rąk ciepłą wodą z mydłem, bez użycia środków dezynfekcyjnych oraz dokładne ich osuszenie (ciepło powoduje rozszerzenie naczyń, co zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych i ułatwia pobranie krwi).
4. Masaż dłoni od nasady w kierunku nakłuwanego palca (uciskanie końcówki palca powoduje rozcieńczenie krwi płynem tkankowym).
 5. Nakłucie bocznej powierzchni opuszki palca poprzez:  dopasowanie głębokości nakłucia do indywidualnych cechn skóry pacjenta,  oszczędzanie kciuka oraz palca wskazującego,n  nakłucie powierzchni bocznej palców tak, by jak najdłużejn zachować ich funkcję czuciową. Uwaga! U niemowląt można nakłuwać także palce stóp oraz piętę (również z boku) do chwili, kiedy dziecko nie zacznie chodzić.
6. Umieszczenie paska testowego w glukometrze i natychmiast zamknięcie opakowania zbiorczego pasków testowych.
7. Nałożenie kropli krwi na pasek testowy (metoda fotometryczna) bądź przyłożenie kropli do końcówki paska (metoda elektrochemiczna) po pojawieniu się na ekranie glukometru ikony powiadamiającej. Do pomiaru należy użyć pierwszej kropli krwi, wielokrotne wyciskanie krwi powoduje rozcieńczenie jej płynem tkankowym.
8. Zabezpieczenie miejsca nakłucia gazikiem.
9. Zabezpieczenie zużytego lancetu nasadką do lancetu.
Krew włośniczkową do oznaczania zawartości glukozy we krwi można uzyskać nie tylko z opuszek palców, lecz także z innych miejsc określanych jako alternatywne.

Alternatywne miejsca nakłuć:
wnętrze dłoni poniżej kciuka,
wnętrze dłoni poniżej małego palca,
​wewnętrzna i zewnętrzna część przedramienia,
ramię,
łydka,
uda – zewnętrzna strona.




Miejsca nakłucia powinny być oddalone od głębokich linii papilarnych, kości, bez widocznych żył i włosów. Krew uzyskaną z dłoni można wykorzystać do oznaczania zawartości glukozy we krwi w dowolnym czasie. Wyniki pomiarów z pozostałych miejsc alternatywnych mogą się różnić od wyników otrzymywanych z krwi uzyskanej z opuszek palców. Różnice te mogą występować w sytuacjach, gdy stężenie glukozy we krwi ulega szybkim zmianom.

Pomiaru glikemii z miejsc alternatywnych nie zaleca się w następujących sytuacjach:   do 2 godz. po posiłku, kiedy następuje szybki wzrost stężenia  glukozy we krwi,   w okresie szczytowego działania insuliny krótkodziałającej lub szybkodziałającego analogu,  jeżeli zachodzi podejrzenie, że poziom glukozy jest wyjątkowo niski, podczas choroby,  w trakcie i po wysiłku fizycznym.

Kontrola glukometrów powinna być przeprowadzana dwa razy do roku (zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego). Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2014 r. do samokontroli glikemii zaleca się używanie glukometrów, których deklarowany błąd oznaczenia nie przekracza 15% dla stężeń glukozy powyżej i równej 100 mg% i 15 mg/dl w przypadku stężeń glukozy poniżej 100 mg%. Kontrola powinna być odnotowana w zakładach opieki zdrowotnej w prowadzonej dokumentacji, a przez pacjenta w jego dzienniczku samokontroli.   

​Powiatowa Przychodnia Zdrowia – gabinet diagnostyczno – zabiegowy czynny od 07.00 – 18.00
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka

tel.: +48 29 74 620 16
tel.: +48 29 74 620 17
tel.: +48 29 74 539 02
e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl


pokaż wszystkie wiadomości ››

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej
07-300 Ostrów Mazowiecka
Ul. Dubois 68
Telefon: +48 29 74 620 16
E-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl

Realizacja witryny: ENITEO.PL