oprogramowanie dreryk

Powiatowa Przychodnia Zdrowia
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel.: 29 74 620 16 lub 17
tel.: 29 74 539 02
e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl
Poradnia czynna od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 18:00 więcej

Poza wskazanymi godzinami i w dni ustawowo wolne od pracy prosimy o korzystanie ze świadczeń udzielanych przez Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską przy ul. Duboisa 68 bądź kontakt z infolinią Teleplatformy Pierwszego Kontaktu pod numerem 800 137 200 wróc

Aktualności

12.08.2020
NAUCZYMY CIĘ SAMOBADANIA PIERSI

Samobadanie, czyli badanie dotykiem pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach.

 

Badanie to powinno wykonywać się regularnie co miesiąc, najlepiej tydzień po zakończeniu miesiączki. W czasie menopauzy i w ciąży samobadanie powinno się wykonywać w wybranym dniu miesiąca. Prawidłowo i w pełni wykonane samobadanie odbywa się w dwóch porcjach: stojącej i leżącej.

 

Samobadanie w pozycji stojącej:

Stan przed lustrem i dokładnie obejrzyj; piersi. trzymając ręce wzdłuż ciała. Zwróć uwagę na zmiany w kształcie piersi ich wielkości i położeniu. Przyjrzyj się wszelkim zmarszczeniom wgnieceniom, zmianom wygładu I koloru skory. To samo powtórz z rekami uniesionym w górę | mocno opartymi na biodrach . Połóż zgiętą w łokciu prawą rękę z tyłu głowy a lewą badaj prawą pierś. W celu zbadania lewej piersi połóż lewą rękę za głową, Badając piersi trzymaj palce płasko i lekko naciskając zataczaj koła na piersi w jednym kierunku np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zacznij od zewnętrznej części piersi. Zataczaj coraz mniejsze kręgi zbliżając sie do środka brodawki. Zwracaj uwagę na guzki i stwardnienia, które różnią się  konsystencją od reszty badanej piersi.  Zbadaj brodawkę sutkową delikatnie ściskając ją kciukiem i palcem wskazującym. Obserwuj czy nie wydobywa się z niej wydzielina surowicza lub zabarwiona krwią.

 

Samobadanie w pozycji leżące:

Połóż się na wznak i włóż poduszkę lub rolowany ręcznik pod prawy bark. Prawą rękę połóż pod głowę. Złóż palce płasko i lekko naciskając zataczaj koła na piersi w jednym kierunku np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zacznij od zewnętrznej części piersi. Zataczaj coraz mniejsze kręgi zbliżając się do środka brodawki. Zbadaj każde miejsce włącznie z brodawką.

Następnie w taki sam sposób zbadaj lewą pierś, wkładając poduszkę lub ręcznik pod lewy bark. a lewa rękę pod głowę.  Zbadaj węzły chłonne pod pachą. Połóż prawą rękę wzdłuż ciała i lewą ręką lekko uciskaj prawą pachę. Podobnie postępuj przy badania lewej pachy. Zwróć uwagę, czy węzły chłonne nie są powiększone,


 

Powiatowa Przychodnia Zdrowia – gabinet położnej środowiskowej
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka

tel.: +48 29 74 620 16

tel.: +48 29 74 620 17

tel.: +48 29 74 539 02

e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl

Poradnia czynna od poniedziałku do piątku

w godz. od 7:00 do 18:00

 

 


pokaż wszystkie wiadomości ››

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej
07-300 Ostrów Mazowiecka
Ul. Dubois 68
Telefon: +48 29 74 620 16
E-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl

Realizacja witryny: ENITEO.PL