oprogramowanie dreryk

Powiatowa Przychodnia Zdrowia
Okrzei 8 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel.: 29 74 620 16 lub 17
tel.: 29 74 539 02
e-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl
Poradnia czynna od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 18:00 więcej

Poza wskazanymi godzinami i w dni ustawowo wolne od pracy prosimy o korzystanie ze świadczeń udzielanych przez Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską przy ul. Duboisa 68 bądź kontakt z infolinią Teleplatformy Pierwszego Kontaktu pod numerem 800 137 200 wróc

Zasady dietetyczne dla osób z nadwagą i otyłością

Zasady dietetyczne dla osób z nadwagą i otyłością

Jednym ze sposobów umożliwiającym zakwalifikowanie się do grupy osób z prawidłowa masa ciała, nadwagą, otyłością, czy też niedowagą, jest wyliczenie tzw. wskaźnika masy ciała.

Wskaźnik masy ciała = BMI (Body Mass Index) obliczamy według wzoru dzieląc masę ciała (zmierzona za pomocą wagi) wyrażoną w kg przez wzrost w m²

BMI = kg

Np. Wskaźnik BMI dla osoby o wzroście 170 cm (1,7 metra) i masie ciała 65 kg (zmierzonej za pomocą wagi) wynosi:

BMI = kg  = 65(1,7)²  = 652,89  = 22,49

Na podstawie obliczonej wartości BMI możemy zaliczyć dana osobę do odpowiedniej grupy przyjmując poniższe kryteria.

Niedowaga

BMI  poniżej 20

Norma

BMI od 20 do 25

Nadwaga

BMI od 26 do 30

Otyłość

BMI od 31 do 40

Olbrzymia otyłość

BMI powyżej 40

Obliczony wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 20 do 25, czyli osoba dla której został wyliczony, ma prawidłową masę ciała.

Typy otyłości

Na podstawie różnic w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w ustroju wyróżniamy dwa typy otyłości.

         Otyłość pośladkowo – udowa inaczej typu „gruszki” jest najbardziej charakterystyczna dla kobiet chociaż może występować także u mężczyzn. Ten typ otyłości związany jest z odkładaniem się tkanki tłuszczowej pod skórą na udach i pośladkach. Zwiększonemu odkładaniu tłuszczu w tych okolicach szczególnie sprzyja okres ciąży. Otyłość udowo – pośladkowa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, macicy, choroby układu kostno – stawowego, sprzyja powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Natomiast stanowi mniejsze zagrożenie dla rozwoju cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

         Otyłość brzuszna inaczej trzewna lub typu „jabłka” jest spotykana przede wszystkim u mężczyzn, ale może dotyczyć również kobiet. Otyłość trzewna związana jest z odkładaniem się w nadmiarze tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej i jest bardzo niekorzystna dla zdrowia. Ten typ otyłości sprzyja rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, kamicy pęcherzyka żółciowego, stłuszczeniu wątroby i innych schorzeń. U osób z otyłością trzewną stwierdza się wysokie wartości „złego” cholesterolu (frakcja LDL) oraz obniżenie wartości „dobrego” cholesterolu (frakcja HDL), a także duże wartości trój glicerydów i nadkrzepliwość krwi. Zaburzenia te sprzyjają powstawaniu miażdżycy.

Jak ustalić typ otyłości?

Należy dokonać pomiaru obwodu w talii i w biodrach. Następnie obliczyć tzw. wskaźnik WHR dzieląc obwód w tali przez obwód w biodrach.

WHR = obwód w taliiobwód w biodrach

 

Otyłość brzuszną inaczej typu „jabłka” rozpoznajemy u kobiet, gdy:

WHR > 0,85, a u mężczyzn, gdy WHR > 1,0.

Otyłość pośladkowo – udową inaczej typu „gruszki” rozpoznajemy, gdy WHR jest obniżony.

 

         Jeśli twoja masa jest prawidłowa to bardzo dobrze. Gdy cierpisz na nadwagę lub otyłość konieczna jest redukcja masy ciała. Odchudzanie nie jest łatwe, wymaga wytrwałości i dużo cierpliwości. Nie staraj się chudnąć jak najszybciej i za wszelką cenę. Unikaj stosowania tak zwanych „cudownych” diet. Zaleca się, aby spadek masy ciała wynosił około 1 – 2 kg miesięcznie, czyli nie więcej niż 0,5 kg tygodniowo. Kontroluj raz w tygodniu masę ciała. Otrzymywane wyniki zapisuj w Dzienniczku samokontroli.

 

Podstawowe zasady podczas odchudzania

 

  1. Regularność – każdego dnia jedz 4 regularne posiłki. Pierwszy jak najszybciej po wstaniu (do 1 godz.), kolejne w odstępach 3 – 6 godzin, ostatni 2 – 4 godziny przed zaśnięciem

2. Skład posiłku – wszystkie 4 posiłki musza zawierać następujące składniki:

  • Białko stałe (chude mięso, chuda wędlina, chuda ryba, chudy twaróg, jajko, nasiona strączkowe – groch, fasola, soja, soczewica)
  • Węglowodan złożony (pieczywo, ziemniaki, ryż, kasza, makaron, mąka, kukurydza, płatki owsiane/jęczmienne)
  • Do posiłku i miedzy nimi można dojadać dowolna ilość warzyw (surowe, gotowane, kiszone, w postaci zup czysto warzywnych)

3. Odpowiednie porcje – waż na wadze elektronicznej odpowiednia ilość produktu węglowodanowego i białkowego, tak aby wielkość porcji odpowiadała Twojej racji pokarmowej.

 

Ważne informacje:

  1. Zawsze spożywaj wszystkie cztery posiłki: śniadanie, 2 śniadanie, obiad i kolację. Posiłki możesz zmieniać kolejnością, ale nie możesz pominąć żadnego z nich.
  2. Dzień rozpoczynaj od śniadania, bez względu na to, o której godzinie wstaniesz.
  3. Oprócz czterech głównych posiłków zjadaj przekąskę w postaci 250 g owoców lub 500 ml produktów mlecznych. Zwróć uwagę, jeśli któryś z tych posiłków dodajesz do posiłku (np. mleko do kawy/herbaty, jogurt do sałatki itp.)
  4. Pij jak najwięcej (powyżej 1,5 litra) napojów niesłodzonych. Możesz pić niegazowaną oraz gazowaną wodę mineralną, dowolne herbaty jak również kawę. Nie pij soków owocowych, słodzonych napojów gazowanych oraz alkoholu.
  5. Jeżeli miedzy posiłkami odczuwasz głód, możesz dojadać warzywami, takimi jak pomidory, ogórki, kapusta, jarmuż, kalafior, brokuły, sałata, sałata lodowa, Rudola, papryka, seler naciowy, szpinak, rzodkiewka, rzepa, brukselka, cykoria, grzyby, cukinia, kabaczek, dynia, szparagi, bakłażan, cebula, fasolka szparagowa, koper włoski. Warzywa mogą być w formie surowe, gotowanej, kiszonej lub konserwowej, ale bez dodatku majonezu i śmietany. Warzywa korzeniowe, jak marchew, pietruszka, seler, buraki staraj spożywać w ilości do 600 g/dzień.
  6. Nie stosuj masła ani margaryny do smarowania pieczywa, ale możesz je posmarować keczupem, chrzanem lub musztardą.
  7. Jeżeli zdarzy Ci się, czy wypić coś „niedozwolonego” np. słodycze, nie opuszczaj z tego powodu żadnego z posiłków. Regularność powinna być zachowana mimo wszystko. Jeżeli chcesz się pozbyć dodatkowych kalorii, zwiększ aktywność fizyczną.
  8. W diecie odchudzającej cukier powinien być całkowicie wyeliminowany. Zamiast cukru można stosować dostępne w aptekach i sklepach z artykułami spożywczymi „sztuczne środki słodzące”. Na przykład Aspartam – jest 200 razy słodszy od cukru i dostarcza minimalną ilość kalorii. Nie nadaje się jednak do sporządzania potraw poddawanych obróbce cieplnej, czyli gotowania i pieczenia. Odporne na działanie wysokiej temperatury są preparaty o nazwie Acesulfam K i Peptis T. Mogą być używane do gotowania i pieczenia. Aspartamu nie wolno używać osobom chorym na fenyloketonurię. Dzienna norma aspartamu to 40 mg na 1 kg masy ciała na dobę (jedna tabletka aspartamu zawiera 20 mg tego składnika). Ciągle jest jeszcze używany szkodliwy środek słodzący – sacharyna. Dzienna norma spożycia sacharyny nie powinna przekraczać 10 tabletek. W części produktów cukierniczych cukier zastąpiono fruktozą. Jest to jednak składnik wysokokaloryczny (jak cukier). Dlatego nie zaleca się chorym na cukrzycę spożywania produktów zawierających fruktozę.

 

Produkty zalecane i przeciwwskazane podczas odchudzania.

 

 

produkty zalecane

produkty przeciwwskazane

napoje

woda mineralna gazowana/niegazowana, wszystkie rodzaje herbat, kawa – wszystko bez cukru

soki owocowe, słodkie napoje gazowane, napoje słodzone, kakao, alkohol

pieczywo i produkty zbożowe

chleb razowy, żytni lub pszenno – żytni, graham, bułki (bez ziaren słonecznika, soi, sezamu), dowolne kasze, makarony, ryż, płatki owsiane/jęczmienne

słodkie płatki do mleka, białe pieczywo pszenne; chleb, bułki, pieczywo chrupkie, pieczywo z ziarnami słonecznika, soi, sezamu, siemienia lnianego, musli i słodkie płatki, maca, wafle ryżowe

ziemniaki

gotowane, pieczone, puree bez masła i śmietany

puree z masłem, wszelkie kluski, frytki, placki ziemniaczane i inne smażone potrawy z ziemniaków

mięso, wędliny, ryby

chudy drób: kurczak, indyk – bez skóry, chude mięso czerwone, cielęcina, wołowina, chuda dziczyzna królik, dzik, chude wędliny polędwica, szynka drobiowa, cielęca lub wołowa – do 8% tłuszczu, wątroba cielęca lub drobiowa (sporadycznie), chude ryby dorsz, mintaj, morszczuk, pstrąg rzeczny, karp, leszcz, sola, panga, szczupak, sandacz, trewal, tilapia, dorada, okoń, tuńczyk wędzony, świeży lub z puszki w sosie własnym, owoce morza

tłusty drób (gęsi, kaczki), wieprzowina i wszelkie wędliny wieprzowe, pasztety, parówki, podroby – poza wątróbka cielęca i drobiową, kaszanki, salcesony, mielonki, mięso panierowane, tłuste ryby makrela, łosoś, pstrąg tęczowy, węgorz, halibut, sardynki, szprotki, śledź, ryby w oleju i w pomidorach

mleko i przetwory mleczne

chude mleko 0,5 – 1,5 %, kefiry, jogurty, maślanki do 60 kcal/100g, chudy i półtłusty twaróg, twarożki kanapkowe (max do 8% tłuszczu i 130 kcal/100g), chude serki homogenizowane niesłodzone (do 8% tłuszczu)

Tłuste mleko 2 – 3,2 %, kefiry, jogurty, maślanki powyżej 60 kcal/100g, sery żółte, mozarelle, sery topione, sery pleśniowe, tłusty twaróg, ser feta, twarożki do smarowania i twaróg o kaloryczności powyżej 130 kcal/100g i zawartości tłuszczu powyżej 8%

jaja

w dowolnej postaci wymiennie z mięsem, rybami, twarogiem lub wędlinami do 4 szt/tydz

 

tłuszcze

oliwa z oliwek, oleje roślinne 2 – 5 małych łyżeczek/dzień (ilość zgodna z dietą), sos pesto – wymiennie z oliwą, masło (dla dzieci do 10 roku życia) 1 – 2 małe łyżeczki/dzień (ilość zgodnie z dietą)

masło, śmietana, smalec, boczek, margaryny roślinne, margaryny kostkowe

warzywa

wszystkie w postaci surowej, gotowanej, kiszonej, marynowanej bez dodatku tłuszczu, mrożonki warzywne bez dodatku ziemniaków i ryżu do 40 kcal/100g, kukurydza zamiennie z ziemniakami w proporcji 1:1, suche nasiona roślin strączkowych – groch, fasola, groszek z puszki, bób, soja, soczewica

Uwaga – warzywa te mogą być stosowane jedynie w zamian za mięso wg wymiennika:

za 100 g mięsa – 100g fasoli/grochu/bobu (z puszki lub gotowanego) lub 35 g soczewicy/fasoli/grochu (produkt suchy) lub 25 g soi (produkt suchy)

oliwki

owoce

wszystkie z wyjątkiem przeciwwskazanych 150 – 300 g/dzień (ilość w zależności od diety)

banany, avokado, winogrona, owoce w syropach, dżemy i słodzone przetwory owocowe, syropy, soki, konfitury, owoce suszone, kandyzowane, orzechy, pestki

zupy

jarzynowe na chudych wywarach(z warzyw lub kostki, mogą być przyrządzone z mrożonki o kaloryczności max. 40 kcal/100g zabielone mlekiem lub jogurtem naturalnym

z dodatkiem ryżu, ziemniaków, makaronu, mięsa a spożywane oprócz drugiego dania, tłuste, podprawione zasmażką, mąką lub śmietaną

dodatki do potraw i przyprawy

wszystkie przyprawy ziołowe, sól (jeśli nie ma nadciśnienia), ocet, musztarda, Vegeta, magi, chrzan, keczup, koncentrat pomidorowy

majonez, sosy na bazie majonezu

inne

 

cukier, miód i wszelkie słodycze, gotowe dania do podgrzania w mikrofalówce, pizza, hamburgery i inne dania typu fast - food

 

Sposoby obliczania dobowego zapotrzebowania na kalorie

Zapotrzebowanie energetyczne powinno być ustalone indywidualnie dla każdego człowieka. Wartość energetyczną (ilość kalorii0 ustala się na podstawie różnych czynników, takich jak: masa ciała, rodzaj i charakter wykonywanej pracy, aktywność fizyczna i wielu innych. Uwzględniając powyższe czynniki można w przybliżeniu przyjąć, że wartość energetyczna diety wynosi:

  • 30 kcal na 1 kg należnej masy ciała na dobę dla osoby z prawidłową masa ciała, nie pracującej lub pracującej umysłowo, albo wykonującej lekka pracę fizyczną o miernej codziennej aktywności fizycznej (np. nauczyciel, urzędnik)
  • 35 kcal na 1 kg należnej masy ciała na dobę dla osoby z prawidłowa masą ciała, wykonującej lekka pracę fizyczną, aktywnej ruchowo i prowadzącej ćwiczenia fizyczne
  • Na to atwo Policyz wieżyc, 40 kcal na 1 kg należnej masy ciała na dobę dla osoby wykonującej ciężką prace fizyczną (np. rolnik, murarz)

 

Przykład

Należy podkreślić, że dobowe zapotrzebowanie energetyczne ustala się w oparciu o należną masę ciała.

 

Ustalmy dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla mężczyzny, wykonującego lekką pracę fizyczną, mało aktywnego fizycznie, o wzroście 184 cm i wadze 80 kg (ustalonej za pomocą wagi).

Najpierw ustalmy czy masa ciała jest prawidłowa? Możemy to uczynić w dwojaki sposób, obliczając BMI lub odczytując z tabeli zakres należnej (czyli prawidłowej) masy ciała.

  1. Obliczamy BMI

BMI = kg  = 80(1,84)²  = 803,38  - 23,6

  1. Odczytany z tabeli zakres należnej masy ciała zawiera się w przedziale od 67 do 87 kg

Tabela należnej, czyli prawidłowej masy ciała.

KOBIETY

MĘŹCZYŻNI

Wzrost bez obuwia (w cm)

Należna masa ciała (w kg)

Wzrost bez obuwia (w cm)

Należna masa ciała (w kg)

145

42 - 53

158

51 – 64

148

42 - 54

160

52 – 65

159

43 - 55

162

53 – 66

152

44 - 57

164

54 – 67

154

44 - 58

166

55 – 69

156

45 - 58

168

56 – 71

158

46 - 59

170

58 – 73

160

48 - 61

172

59 – 74

162

49 - 62

174

60 – 75

164

50 - 64

176

62 – 77

166

51 - 63

178

64 – 79

168

52 – 66

180

65 – 80

170

53 – 67

182

66 – 82

172

55 - 69

184

67 – 84

174

56 – 70

186

69 – 86

176

58 – 72

188

71 – 88

178

59 – 74

190

73 – 90

180

60 – 77

192

75 – 93

BMI

19 - 24

BMI

20 - 25

 

Wynika z tego jednoznacznie, że jego masa ciała jest prawidłowa.

Dobowe zapotrzebowanie energetyczne (ilość kalorii) dla tego pacjenta wynosi 80x30=2400 kcal/dobę. Spożywanie takiej ilości kalorii pozwoli na utrzymanie dotychczasowej masy ciała i w pełni zabezpieczy zapotrzebowanie na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Odrębnym problemem jest ustalenie wartości energetycznej diety u pacjentów z nadwaga lub otyłością. W tym przypadku jednym z celów leczenia dietą jest redukcja, a następnie utrzymanie optymalnej masy ciała. Nadmierna masa ciała jest wynikiem spożywania zbyt wieli kalorii w stosunku do potrzeb energetycznych swojego organizmu. Z tego nadmiaru spożywanego pożywienia (kalorii0 odkłada się w ustroju tkanka tłuszczowa. Aby zatem schudnąć trzeba ograniczyć ilości kalorii w diecie.

 

Przykład

 

Obliczmy wartość energetyczną diety dla kobiety i o wzroście 164 cm, która waży 92 kg. 

Obliczona dla niej wartość BMI = 34,3 – pozwala rozpoznać otyłość. Odczytana z tabeli należna (prawidłowa) masa ciała dla kobiety o wzroście 164 cm mieści się w przedziale od 50 do 64 kg. Odejmując od aktualnej masy ciała (ustalonej za pomoca wagi0 wartość należnej masy ciała (odczytanej z tabeli) ustalimy ile kilogramów nadwagi ma kobieta.

Ilość kg nadwagi = 92 kg – 64 kg = 28 kg

Obliczmy teraz ile kalorii potrzebuje organizm tej kobiety dla utrzymania dotychczasowej masy ciała.

Można to łatwo policzyć wiedząc, że aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie należy spożywać dietę zawierającą w przybliżeniu 30 kcal na 1 kilogram należnej masy ciała. A zatem dobową wartość energetyczną diety dla tej kobiety, która nie spowoduje zmiany masy ciała otrzymamy mnożąc należną masę ciała przez 30 czyli, 64x30 = 1920 kcal/dobę.

Leczenie dietą tej kobiety ma na celu redukcję nadmiernej masy ciała. Obniżenie masy ciała do kategorii nadwagi, czyli co najmniej do 80 kg, jest realne i możliwe do zaakceptowania przez kobietę. Osiągnie wyznaczony cel redukując masę ciała o 12 kg (92 – 80 = 12 kg).

Zaleca się, aby spadek masy ciała wynosił około 1 – 2 kg miesięcznie. Dla tej kobiety zaplanujemy redukcje masy ciała o 1 kilogram w czasie 14 dni.

Redukcję masy ciała o 1 kilogram uzyskuje się przez niedobór 7000 kcal w stosunku do potrzeb organizmu.

Zakładany spadek masy ciała o 1 kg uzyskamy wtedy, gdy w czasie 14 dni dostarczymy o 7000kcal mniej niż wynosi uprzednio wyliczone zapotrzebowanie energetyczne organizmu !1920 kcal/d). Z tego wynika, że należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii w diecie o 500 kcal dziennie (7000 kcal : 14 dni = 500 kcal).

Wartość energetyczna diety dla tej kobiety powodująca redukcję masy ciała o 1 kg w czasie 2 tygodni wynosi:

1920 kcal/d – 500 kcal/d = 1420 kcal/d

Przy założeniu, że redukcja masy ciała będzie następować z szybkością 1 kilograma na dwa tygodnie kobieta osiągnie swój cel za około 6 – 7 miesięcy.

Oczywiście te same zasady obowiązują przy obliczaniu diety redukcyjnej u mężczyzn.

 

Nauka racjonalnego odżywiania – zalecenia żywieniowe na 2000 kcal w czterech posiłkach

 

 

Dzienna racja pokarmowa

 

 

 

porcje na cały dzień do poszczególnych posiłków:

można wymienić na:

1

produkty węglowodanowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

pieczywo (razowe, żytnie lub pszenno – żytnie bez ziaren): w sumie 300 g podzielone na:

1 śniadanie: 100 g

100 g pieczywa można zamienić na 50 g ryżu/kaszy/ makaronu/ płatków owsianych lub jęczmiennych

2 śniadanie: 100 g

kolacja: 100 g

do obiadu

ziemniaki 300 g

300 g ziemniaków można wymienić na: 75 g ryżu/ kaszy/ makaronu lub 300 g kukurydzy

2

produkty białkowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

chude wędliny, chude ryby, chudy twaróg, jaja w sumie 150 g podzielone na:

1 śniadanie: 50 g

można zamieniać na 50 g fasoli/ grochu/ cieciorki/ soczewicy/ soi

2 śniadanie: 50 g

kolacja: 50 g

do obiadu

chude mięso, chuda ryba lub chudy twaróg: 150 g

można zamieniać na 212  jaja (150 g) lub 150 g fasoli, grochu, cieciorki, soi

3

tłuszcze

do podzielenia między posiłki

olej/ oliwa: 20 g (4 małe łyżeczki)

5 g oliwy (1 łyżeczka) można wymienić na 7 g sosu pesto

4

napoje mleczne

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

mleko 0,5% - 1,5% tłuszczu: 500 g

można wymienić na: 500 g kefiru, maślanki o kaloryczności do 60 kcal/100 g

5

owoce

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

owoce: 250 g

 

6

warzywa

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

bez ograniczeń

 

             

 

Nauka racjonalnego odżywiania – zalecenia żywieniowe na 1700 kcal w czterech posiłkach

 

 

Dzienna racja pokarmowa

 

 

 

porcje na cały dzień do poszczególnych posiłków:

można wymienić na:

1

produkty węglowodanowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

pieczywo (razowe, żytnie lub pszenno – żytnie bez ziaren): w sumie 300 g podzielone na:

1 śniadanie: 100 g

100 g pieczywa można zamienić na 50 g ryżu/kaszy/ makaronu/ płatków owsianych lub jęczmiennych

2 śniadanie: 100 g

kolacja: 100 g

do obiadu

ziemniaki 200 g

200 g ziemniaków można wymienić na: 50 g ryżu/ kaszy/ makaronu lub 200 g kukurydzy

2

produkty białkowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

chude wędliny, chude ryby, chudy twaróg, jaja w sumie 150 g podzielone na:

1 śniadanie: 50 g

można zamieniać na 50 g fasoli/ grochu/ cieciorki/ soczewicy/ soi

2 śniadanie: 50 g

kolacja: 50 g

do obiadu

chude mięso, chuda ryba lub chudy twaróg: 130 g

można zamieniać na 2 jaja (130 g) lub 130 g fasoli, grochu, cieciorki, soi

3

tłuszcze

do podzielenia między posiłki

olej/ oliwa: 15 g (3 małe łyżeczki)

5 g oliwy (1 łyżeczka można wymienić na 7 g sosu pesto

4

napoje mleczne

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

mleko 0,5% - 1,5% tłuszczu: 350 g

można wymienić na: 350 g kefiru, maślanki o kaloryczności do 60 kcal/100 g

5

owoce

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

owoce: 200 g

 

6

warzywa

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

bez ograniczeń

 

             

 

Nauka racjonalnego odżywiania – zalecenia żywieniowe na 1200 kcal w czterech posiłkach

 

 

Dzienna racja pokarmowa

 

 

 

porcje na cały dzień do poszczególnych posiłków:

można wymienić na:

1

produkty węglowodanowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

pieczywo (razowe, żytnie lub pszenno – żytnie bez ziaren): w sumie 150 g podzielone na:

1 śniadanie: 50 g

50 g pieczywa można zamienić na 30 g ryżu/kaszy/ makaronu/ płatków owsianych lub jęczmiennych

2 śniadanie: 50 g

kolacja: 50 g

do obiadu

ziemniaki 150 g

150 g ziemniaków można wymienić na: 35 g ryżu/ kaszy/ makaronu lub 150 g kukurydzy

2

produkty białkowe

do

  1. śniadania
  2. śniadania i kolacji

chude wędliny, chude ryby, chudy twaróg, jaja w sumie 90 g podzielone na:

1 śniadanie: 30 g

można zamieniać na 30 g fasoli/ grochu/ cieciorki/ soczewicy/ soi

2 śniadanie: 30 g

kolacja: 30 g

do obiadu

chude mięso, chuda ryba lub chudy twaróg: 100 g

można zamieniać na 2 małe  jaja (100 g) lub 100 g fasoli, grochu, cieciorki, soi

3

tłuszcze

do podzielenia między posiłki

olej/ oliwa: 10 g (2 małe łyżeczki)

5 g oliwy (1 łyżeczka) można wymienić na 7 g sosu pesto

4

napoje mleczne

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

mleko 0,5% - 1,5% tłuszczu: 300 g

można wymienić na: 300 g kefiru, maślanki o kaloryczności do 60 kcal/100 g

5

owoce

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

owoce: 150 g

 

6

warzywa

do zużycia do posiłków lub jako przekąska

bez ograniczeń

 

             

 

POWODZENIA !

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej
07-300 Ostrów Mazowiecka
Ul. Dubois 68
Telefon: +48 29 74 620 16
E-mail: ppz@szpitalostrowmaz.pl

Realizacja witryny: ENITEO.PL